czwartek, 24 lutego 2011

Czym jest rekuperator?


Odpowiednie warunki wewnętrzne i oszczędność energii to kwestie bardzo ważne dla każdego budynku nie zależnie od tego czy są to budynki mieszkalne, przemysłowe, magazynowe czy też zupełnie innego przeznaczenia. Stosunkowo od niedawna w budownictwie krążą pojęci rekuperacji i rekuperatora. Czasami budzą one zdziwienie, a czasami ogromne zaciekawienie.

Rekuperacja funkcjonuje zarówno w budownictwie jak również w przemyśle. Generalnie rzecz biorąc rekuperacja polega na odzyskiwaniu energii cieplnej w celu jej ponownego użycia. Pozyskuje się ją najczęściej z tzw. gazów odpadkowych oraz ze spalin. We współczesnym budownictwie rekuperacja wykorzystywana jest w układach klimatyzacji.



Dzięki jej zastosowaniu zmniejsza się zużycie energii oraz stabilizuje temperaturę wewnętrzną pomieszczeń. Energia cieplna pobierana jest ze zużytego powietrza lub wody i jest wykorzystywana ponownie do ogrzania świeżego powietrza lub czystej wody. Rekuperacja jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalnego urządzenia zwanego rekuperatorem.



Rekuperatory to urządzenia, bez których nowoczesne i przede wszystkim ekologiczne budownictwo nie może się obyć. Najczęściej rekuperator technicznie jest krzyżowym wymiennikiem ciepła. W system tego typu przewody odprowadzające zużyte i doprowadzające świeże powietrze spotykają się ze sobą bezpośrednio.



Jeszcze 15 lat temu poziom budownictwa i stosowanych technik sprawiał, że wymian powietrza w budynkach mieszkalnych odbywała się w sposób naturalny. Nieszczelne drzwi i okna oraz zastosowanie wentylacji grawitacyjnej oraz nieszczelność murów sprawiały, że dopływ świeżego powietrza był bardzo dobry. Odbywało się to niestety kosztem dużego zużycia energii cieplnej. Powietrze z zewnątrz jest świeże, ale bardzo zimne, przez co wymaga ciągłego ogrzewania.



Wprowadzenie szczelnych drzwi i okien a także nieprzepuszczalnych murów dodatkowo izolowanych wełną mineralną i styropianem sprawiły, że pojawiły się problemy wilgoci i zaduchu wewnątrz budynków. Rekuperatory pozwoliły wyeliminować ten problem poprzez zapewnianie ciągłemu dopływowi świeżego powietrza, które ogrzewane jest energią pozyskaną z powietrza zużytego.

--
Stopka
Czasem piszę...

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz