czwartek, 10 marca 2011

Komfort za rozsądną cenę, czyli poradnik inwestora



Często spotykamy się zobiektami, w których zaprojektowano, a w efekcie wykonano instalację ogrzewania, klimatyzacji czy wentylacji w sposób, który nasuwa wrażenie, że inwestor chciał wydać jak najwięcej pieniędzy otrzymując w efekcie nie do końca komfortowy i ekonomiczny system.  Dlaczego tak się dzieje ?

W większości projektów architektonicznych, instalacje projektowane są w sposób bardzo tradycyjny.  Czasami wynika to z faktu nieznajomości najnowszych technologii, czy też obawy ich zastosowania, lub dużych nacisków ze strony producentów urządzeń, którzy za wszelką cenę dążą aby w projekcie znalazły się produkowane przez nich urządzenia i to w jak największej ilości. Oczywiście nie wszyscy projektanci poddają się tym naciskom,  jednak decydując się na budowę obiektu użytkowego należy dokładnie przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania oraz koszty ich wykonania i późniejszej eksploatacji.

Mimo, że mamy XXI wiek, niemal każdego dnia zgłasza się do nas inwestor z zaprojektowaną tradycyjną instalacją grzewczą, oddzielną instalacją klimatyzacji i wentylacji. Jakże jest zaskoczony gdy dowiaduje się, że wszystkie te instalacje można zastąpić jednym systemem znacznie bardziej komfortowym i ekonomicznym, a jednocześnie obniżyć o co najmniej 1/3 koszty instalacji. Niestety często część prac jest już wykonana i nie zawsze można zastąpić zaprojektowane instalacje nowoczesnymi rozwiązaniami.

Dlatego gorąco zachęcamy wszystkich inwestorów do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami powietrznymi, które pozwolą ograniczyć wydatki oraz poprawić komfort i estetykę w budynku.

Dla przykładu, jeden obiektów z którym spotkaliśmy się ostatnio  :Budynek biurowy dwu kondygnacyjny o łącznej powierzchni ok. 2000 m2. Z projektu wykonawczego wynikało że zaprojektowano:

  • tradycyjną instalację grzewczą ( kotłownia + grzejniki )
  • wentylacje mechaniczną nawiewno - wywiewną ( centrala wentylacyjna na dachu )
  • klimatyzację ( agregat wody lodowej + klimakonwektory )

Można  powiedzieć, że jest to poprawny układ i ciężko się z tym nie zgodzić. Jednak aby go zrealizować trzeba wykonać: kotłownię,  instalację wodną do grzejników, instalację wodną do klimatyzacji, instalację kanałową do wentylacji oraz zakupić: piece wodne, agregat wody lodowej, centralę wentylacyjną klimakonwektory i grzejniki.

Gdyby zastąpiono wszystkie instalacje jednym systemem powietrznym, należało by wykonać  jedynie instalację kanałową służącą zarówno do ogrzewania, klimatyzacji jak i do wentylacji, oraz zakupić dachową centralę typu rooftop ( 2 szt ), dzięki takiemu rozwiązaniu koszty inwestycyjne będą mniejsze o 1/3 a w niektórych wypadkach nawet o połowę. Co więcej:

  • brak kotłowni, więcej miejsca w budynku
  • brak grzejników, więcej miejsca oraz estetyka wnętrz
  • mniejsza ilość urządzeń, mniejsze ryzyko awarii
  • brak konieczności budowy kominów, centrale dachowe posiadają zintegrowane odprowadzenie spalin
  • niższe koszty eksploatacji, systemy nadmuchowe są znacznie tańsze w eksploatacji niż rozwiązania wodne
  • większe bezpieczeństwo, wszystkie urządzenia i instalacje ( np. gaz ) znajdują się na zewnątrz budynku  np. na dachu




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz