poniedziałek, 14 marca 2011

Środki chemiczne do ochrony roślin. Oprysk roślin na przedwiośniu

Oprysk roślin na przedwiośniu uchroni je przed wieloma chorobami i szkodnikami. Warto też zabezpieczyć rany po cięciu gałęzi przed zakażeniem stosując odpowiednie pasty.

Promarsol przeciw różnym chorobom grzybowym. BAYER, ok. 9 zł/10 g.
Fot. Bayer
Promarsol przeciw różnym chorobom grzybowym. BAYER, ok. 9 zł/10 g.
Na przedwiośniu opryskujemy brzoskwinie przeciwko kędzierzawości liści
Fot. Ewa Mirzwa-Mróz
Na przedwiośniu opryskujemy brzoskwinie przeciwko kędzierzawości liści
Rany powstałe po obcięciu gałęzi smarujemy specjalnym preparatem, który zabezpieczy drzewo przed wnikaniem do jego tkanek grzybów i bakterii.
Fot. JERZY WOZNIAK
Rany powstałe po obcięciu gałęzi smarujemy specjalnym preparatem, który...
Jeszcze jest zimno i większość zabiegów związanych ze zwalczaniem chorób i szkodników odkładamy do wiosny. Głównie dlatego, że wiele z nich trwa w uśpieniu w postaci jaj lub zarodników, a poza tym dlatego, że większość preparatów nie działa w tak niskich tempera-turach. Pewne jednak prace możemy wykonać już teraz. Jeśli wykonujemy opryski preparatami grzybobójczymi lub owadobójczymi, to tylko przy temperaturze dodatniej oraz bezwietrznej pogodzie.

Drzewa i krzewy owocowe 

Przedwiosenna ochrona dotyczy przede wszystkim przydomowego sadu. Jeśli w ubiegłym sezonie na brzoskwini wystąpiła kędzierzawość liści, a na śliwie obserwowaliśmy torbiel śliw, to teraz drzewa te należy opryskać preparatem Syllit 65 WP. Skuteczne są także Miedzian 50 WP oraz Extra 350 SC. Zabieg wykonujemy w marcu lub najpóźniej na początku kwietnia przed pękaniem pąków.

Zadbać możemy także o jabłonie. W stanie bezlistnym wykonujemy na nich pierwszy oprysk przeciwko parchowi jabłoniowemu. Używamy Miedzianu 50 WP.

Jeśli w okolicy wystąpiła w zeszłym roku na drzewach zaraza ogniowa - choroba, która objawia się masowym więdnięciem liści i pędów, a później doprowadza do masowego obumierania drzew owocowych - warto zabezpieczyć swoje okazy, opryskując je na przedwiośniu jednym z Miedzianów. Preparat ten zabezpiecza przed wnikaniem patogenów.

W stanie bezlistnym opryskujemy także porzeczki w celu zwalczenia krzywika porzeczkowego. Ten szkodnik niszczy pąki, uniemożliwiając wzrost pędów. Gdy temperatura podniesie się do ponad 15oC, krzewy opryskujemy Owadofosem 540 EC.

Choroby kory i gałęzi 

Drzewa owocowe i gatunki ozdobne atakowane są przez grzyby i bakterie. Zgorzel kory charakteryzuje się spękaniami i zamieraniem kory, natomiast rak bakteryjny poznamy po gumowatych wyciekach. Obie choroby powodują zamieranie dużych partii drzew. Po zauważeniu pierwszych objawów, wycinamy porażone fragmenty aż do zdrowego miejsca. Rany smarujemy Balsamem Sadowniczym, Dendromalem 03 PA, Lac Balsamem lub Maścią Ogrodniczą. Profilak- tycznie rośliny opryskujemy Miedzianem. Guzek cynobrowy objawia się na korze czerwonymi zgrubieniami. Chore pędy wycinamy, a rany traktujemy Funabenem Eko.

Taśmy lepowe 

Na przedwiośniu zakła- damy je na pniach drzew. Gdy się ociepli, wówczas szkodniki, które zimowały w opadłych liściach (np. szrotówek kasztanowcowiaczek), zaczną wędrować po korze, by złożyć jajeczka i wtedy wyłapujemy je na taśmy.
Alicja Gawryś

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz