poniedziałek, 14 marca 2011

Liliowce. Azjatyckie królowe ogrodów

Liliowce to rośliny niezwykłe. Piękne a zarazem długowieczne i niezwykle odporne. Dlatego zostały uznane za królowe ogrodów i będą w nich rządzić niepodzielnie w nadchodzącym sezonie.

Liliowiec (Hemerocallis) Larry Obsession
Fot. www.cebule.pl
Liliowiec (Hemerocallis) Larry Obsession
Liliowiec (Hemerocallis) Long Tall Sally
Fot. www.cebule.pl
Liliowiec (Hemerocallis) Long Tall Sally
Liliowiec (Hemerocallis) Total Look
Fot. www.cebule.pl
Liliowiec (Hemerocallis) Total Look
Liliowiec (Hemerocallis) Spacecoast Picotee Prince
Fot. www.cebule.pl
Liliowiec (Hemerocallis) Spacecoast Picotee Prince
Liliowiec (Hemerocallis) Featuring the Gold
Fot. www.cebule.pl
Liliowiec (Hemerocallis) Featuring the Gold
Kwiatowy ogród pachnący i mieniący się kolorami, to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Jednak wysoki koszt, a także duża ilość pracy jaką trzeba włożyć w aranżację, a następnie utrzymanie takiego rodzaju ogrodu zniechęca. Dlatego ogrody marzeń oglądamy w kolorowych magazynach, a sami decydujemy się na prostsze i mniej atrakcyjne rozwiązania. Wybierając w nadchodzącym sezonie liliowce, bez wielkiego trudu, możemy stać się posiadaczami ogrodów, które do tej pory podziwialiśmy w kolorowych magazynach. Powód? Liliowce to rośliny oryginalne, o pięknych barwach i kształtach, a zarazem niezwykle łatwe w uprawie. Przez wyjątkowo długi okres czasu kwitną i efektownie wyglądają.

Kariera liliowców rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 30-tych XX wieku. Amerykański naukowiec Arlow Stout zapoczątkował eksperymenty w wyniku, których powstało kilkaset oryginalnych odmian liliowców. Swoją nazwę liliowce zawdzięczają szwedzkiemu przyrodnikowi Karolowi Lineuszowi, który zachwycił się dzikimi liliowcami i nadał im nazwę Hemerocallis co tłumacząc z języka greckiego oznaczahemera - dzień i kallos - piękny. To on napisał o liliowcach: "jest wśród roślin królowa jednej nocy jest i piękność dnia". Jednak liliowce były znane już także o wiele wcześniej bo w starożytności gdzie były używane jako warzywo. Następnie zyskały sławę w Azji jako roślina lecznicza, działająca przeciwbólowo i moczopędnie. Tam też porastały na dziko olbrzymie obszary m.in w Indiach, Mongolii i na Dalekim Wschodzie. W XVI wieku dotarły wraz z kupcami do Europy. Aktualnie na świecie jest zarejestrowanych około 80 tysięcy odmian i każdego roku przybywa następne 3000 tysiące. W Polsce dostępne jest około 60 odmian liliowców

Liliowce to jedne z najmniej wymagających roślin. Potocznie nazywa się je roślinami bezobsługowymi. Ich długość kwitnienia jest jedną z najdłuższych i trwa od maja do pierwszych mrozów. Liliowce mogą rosnąć w jednym miejscu przez bardzo długi okres czasu. Dopiero po około 5-7 latach, kiedy nie ma już miejsca, aby nowe przyrosty mogły wrosnąć w ziemię, należy je rozsadzać.

Ze względu na dużą ilość odmian liliowców, szeroką gamę kolorów i kształtów jest wiele możliwości zaaranżowania liliowcowych ogrodów. Można wybrać liliowce w jednej tonacji kolorystycznej np. fioletach lub pokusić się o całą gamę kolorów i stworzyć ogród mieniący się kolorami tęczy.

Przykładowe kolory liliowców:

Kwiaty jednolite: 


  • prawie białe: GENTLE SHEPPARD, WHITE DRAGON

  • kremowe i kość słoniowa: JUMBO JET,

  • cytrynowo zielonkawe: JOHN PAUL THE GREAT

  • żółte: SANDRA ELIZABETH, CHILDHOOD TREASURE

  • pomarańczowe i marchewkowe: PRIMAL SCREAM

  • jasno czerwone: CAMERA READY

  • ciemno czerwone i karminowe: SCARLET KING

  • bordowe: MIDNIGHT RAIDER

  • prawie czarne: AMERICAN REVOLUTION, BLACK AMBROSIA

    Kwiaty wielobarwne: 

  • z okiem: SUNGOLD CANDY

  • z niebieskim okiem (ta cecha pojawiła się zaledwie kilka lat temu): BLINK OF AN EYE, WHICH WAY

  • z okiem i obwódka: SPEACOAST PICOTEE PRINCE

  • tylko z obwódką: CLOTHED IN GLORY

  • Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz