wtorek, 22 marca 2011

SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW - Porady ogrodnika


Każdy z nas marzy o wspaniale zaprojektowanym i zrealizowanym ogrodzie za swoim domem lub działce, w którym będzie mógł odprężyć się i zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Strona ta powstała , aby zdobyć niezbędną wiedzę która umożliwi nam samemu bez potrzeby angażowania drogich firm wyspecjalizowanych w projektowaniu ogrodów do aranżacji naszego własnego wymarzonego ogrodu. Znajdziecie na niej informacje oraz wskazówki jak zaprojektować swój ogród a także wiele nowości i ciekawostek ogrodniczych. Oraz przykładowe projekty. Dzięki niej wasz ogród może stać się idealnym miejscem do wypoczynku.






SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW



Jeżeli drzewa mają rosnąć przy budynku, warto zachować odległość od elewacji nieco większą niż promień korony, jaką prawdopodobnie będą miały za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat te wszystkie elementy należy uwzględnić w projekcie. Drzewa najlepiej sadzić na obrzeżu działki, jednak nie tuż przy ogrodzeniu, bo gdy urosną, mogą je zniszczyć - konary mogą przerastać lub wyginać pręty ogrodzenia, a korzenie uszkodzić jego fundament. Drzew nie powinno się sadzić blisko granicy działki także ze względu na sąsiadów
W zdecydowanej większości przypadków jeśli kupimy drzewka lub krzewy do zasadzenia w naszym ogrodzie będą one w pojemnikach lub doniczkach. Tak przygotowane drzewka możemy sadzić o prawie każdej porze roku (oczywiście pomijając zimę), ale wiosna i jesień jest dużo lepszym okresem niż lato kiedy wysokie temperatury i mała ilość wody może mieć negatywny wpływ na wzrost naszej nowej rośliny.
Wieczorem dzień przed sadzeniem naszego nowego drzewka czy krzewu należy go dobrze podlać. Następnie kopiemy dół nieco większy od pojemnika w którym rośnie nasze drzewko. Na dnie dołka spulchniamy ziemię łopatą. Wyciągamy drzewko z pojemnika, pomaga opukanie brzegów doniczki. Jeśli korzenie wyrosły na zewnątrz doniczki poprzez otwory drenażowe trzeba je odciąć gdyż inaczej będzie nam bardzo trudno wyjąć drzewko z doniczki bez jego uszkodzenia. Jeśli nie zrobiliśmy tego dzień wczesnej możemy podlać drzewko teraz. Na dno sypiemy trochę ziemi uniwersalnej. Trzymając za pień powinniśmy łatwo wyjąć drzewko włącznie z kompletnym systemem korzeniowym i całą ziemią. Ważne jest przy tym żeby ziemia w postaci bryły trzymała się wiązki korzeni , jeśli osypie się i zostawi nagie korzenie to roślina dopiero niedawno została przesadzona do doniczki, a nie rosła w niej już chwilę i z takim drzewkiem będą problemy i może się nie przyjąć. Wkładamy drzewko w przygotowany uprzednio dołek. Dosypujemy ziemi, którą następnie ubijamy, warto dodać trochę nawozu. Możemy też rozsypać po wierzchu warstwę kory co pomoże utrzymywać w glebie wilgoć, chroni przed zmianami temperatur, hamuje rozwój chwastów i ma walory estetyczne. Więcej na temat stosowania kory można przeczytać w dalszej części artykułu. Na koniec pamiętajmy o tym by regularnie podlewać nasze nowe drzewko. I wreszcie możemy cieszyć się widokiem naszego nowego drzewka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz