wtorek, 1 marca 2011

Kalendarz ogrodniczy

STYCZEŃ
Drzewa, krzewy, pnącza w styczniu
Pod wpływem zalegającego, ciężkiego śniegu może dojść do połamania gałęzi. Może on zdeformować, rozłamać koronę drzewek, a nawet pod jego ciężarem może wywrócić się cała roślina. Dlatego po opadach śniegu strącamy go zwłaszcza z jałowców kolumnowych. Najlepszym zabezpieczeniem jest owinięcie drzew o pokroju kolumnowym sznurkiem, co zapobiega odkształceniom.
Czytaj
 
Warzywa i zioła w styczniu
Styczeń to miesiąc planów. Dotyczy to również warzywnika. Należy uwzględnić następstwo plonów, sezonowość upraw, różne odmiany, przeznaczenia plonów. Warto do takich planów i realizacji prowadzić specjalny zeszyt, w którym będziemy zapisywać plany i ich realizację. Ułatwi nam to coroczne planowanie .
Czytaj
 
Rośliny skalne i wodne w styczniu
Planujemy szczegółowe nasadzenia w ogródku skalnym i w oczku wodnym w obecnym roku. Sprawdzamy, czy w pustych basenach nie zgromadziła się woda z roztopionego śniegu.
Pamiętajmy o wykuciu przerębli w naszym oczku wodnym, aby zapewnić dostęp tlenu. Przeręble najlepiej jest zabezpieczyć deskami i okryć słomą. Staramy się aby całą zimę nie zamarzły.
Czytaj
 
Rośliny rabatowe w styczniu
Styczeń jest odpowiednim czasem na zaplanowanie kompozycji roślin, które przyozdobią nasze rabaty wiosną i latem.
Czytaj
 
Drzewa i krzewy owocowe w styczniu
Początek stycznia to już ostatni okres na pobielenie wapnem pni i konarów drzew owocowych. Bielenie pni drzew zapobiega powstawaniu ran zgorzelinowych, których przyczyną jest silne nagrzewanie pni w końcu zimy przez promienie słoneczne. Rany takie powstają najczęściej od strony południowo-zachodniej na pniach drzew owocowych takich jak jabłonie, grusze, czereśnie, śliwy, wiśnie.
Czytaj
 
Róże
Poprawiamy w razie konieczności okrycia róż. W razie potrzeby uzupełniamy. 
 
Trawnik w styczniu
Unikajmy chodzenia po trawniku, zwłaszcza w czasie mrozów, odwilży, opadów deszczu czy śniegu. Udeptywanie może uszkodzić murawę oraz pogarsza stosunki wodno-powietrzne w glebie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest położenie ciągu kamieni, czy desek.
Kontynuujemy czyszczenie i konserwację kosiarki i innych narzędzi do pielęgnacji trawnika. Wylewamy paliwo ze zbiorników kosiarek spalinowych, noże odkręcamy, czyścimy, ostrzymy i konserwujemy przed ponownym dokręceniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz