wtorek, 1 marca 2011

PROJEKTOWANIE

PROJEKTOWANIE
Kolorowe ogrody
Właściwy dobór barw zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu. Najbezpieczniej zaprojektować poszczególne części ogrodu w jednej tonacji kolorystycznej. Jeżeli jednak wydaje się nam to zbyt monotonne to warto kierować się zasadami łączenia barw i unikać zbyt wielu kolorów dlatego, że w efekcie uzykamy wrażenie chaosu i bałaganu. Lepiej wprowadzić do ogrodu jedną barwę mniej niż o jedną za dużo. Jeżeli mamy naprawdę bardzo duży ogród możemy pokusić się o różnobarwne kompozycje, w małych ogrodach lepiej wyglądają  dwu - trzy barwne kompozycje  spójne dla całego ogrodu.Czytaj
 
Barwy ciepłe takie jak żółty czy pomarańczowy przybliżają optycznie obiekt a wszelkie odcienie i pochodne niebieskiego oddalają. Kolory czerwony i zielony są w tym względzie neutralne.
Wszystkie odcienie jasne dodają roślinom lekkości, natomiast barwy rośliny o barwach intensywnych i ciemnych odbierane są jako "ciężkie".
Poniżej podajemy Państwu propozycję kwiatów i krzewów, które możecie włączyć do swojej ogrodowej kompozycji.
Czytaj
 
Kurs projektowania ogrodu cz. 6

Inwentaryzacja zieleni


Przed przystapieniem do projektownia ogrodu, czy większego terenu zielonego należy przeprowadzić szczegółową inwentaryzację roślin. Inwentaryzujemy grupy drzew, krzewów, pojedyncze egzemplarze drzew i krzewów, żywopłoty. Do inwentaryzowanych roślin nie włączamy roślin zielnych.

Zaloguj się, by przeczytać całość…
Zaloguj się, by przeczytać całość…
 
Kurs projektowania ogrodu cz. 5

Dokumentacja projektowo-techniczna

 Dokumentację projektowo-techniczną wykonują pracownie projektowe, biura projektów oraz osoby prywatne posiadające odpowiednie uprawnienia oraz kwalifikacje. Projektowanie obiektów wymaga odpowiednich uprawnień, natomiast projektownie terenów zielonych wraz z obiektami małej architektury nie wymaga odpowiednich uprawnień.
Najczęściej przebiega w trzech etapach:
  • projekt koncepcyjny
  • projekt budowlany
  • projekt wykonawczy  - szczegółowy plan 
Zaloguj się, by przeczytać całość…
 
Projektowanie nawodnień - w 3 punktach
Aby zaprojektować system nawodnienia ogrodu musimy przygotować:

1. Plan działki/ogrodu, a na nim zaznaczone:
     - roślinność - trawniki, rabaty, krzewy i drzewa,
     - ścieżki,
     - dom, garaż, podjazdy, altanka, itp miejsca, które nie będą podlewane
     - źródło wody, do którego ma być podłączona instalacja.
       - możemy również zaznaczyć nasłonecznienie działki i miejsca szczególnie narażone na silny wiatr

2.Parametry źródła wody - ciśnienie oraz wydatek wody - mierzymy metodą "kubełkową" tzn. napełniamy naczynie 10 litrowe
i mierzymy czas – pomiaru dokonujemy kilkakrotnie.

3.Określić rodzaj źródła wody - czy jest to pompa czy wodociąg
 
Kurs projektowania ogrodu cz. 4
Przed przystapieniem do rysunków naszego ogrodu oceńmy jej kształt i położenie w stosunku do kierunków świata.  Bardzo istotne jest  ukształtowanie działki, to czy działka ma wiele pagórków, czy jest położona na wzniesieniu, czy w zagłębieniu terenu. Zwracamy uwagę na sąsiedztwo, czy za ogrodzeniem naszej działki nie znajduje się jakiś szpecący widok lub obiekt, który chcielibyśmy zasłonić.
Zaloguj się, by przeczytać całość…
 
Żywe ogrodzenie
Ściany i ogrodzenia na działce mogą być zbudowane z różnorodych materiałów : kamienia, cegieł, elementów drewnianych, siatek, prętów, desek. Żywopłoty mają jednak tę przewage, że stanowią część kompozycji nasadzeń roślinnych w naszym ogrodzie, działają kojąco na psychikę człowieka. W porównaniu z murami i płotami trzeba jednak dłużej czekać na efekt oraz poświęcić więcej czasu na podlewanie, nowożenie i cięcie.
Czytaj
Czytaj

Ogród i jego otoczenie

Projektowanie ogrodu to rozwiązywanie problemów organizacji przestrzeni. Ale to także i przede wszystkim stylizacja. Związek pomiędzy ogrodem a jego otoczeniem powinien przenikać każdy aspekt dobrego projektu.
Kształt ogrodu jak i stosowane materiały były w przeszłości typowe dla danego terenu, ponieważ nie było możliwości sprowadzenia innych surowców z daleka. Ogród odzwierciedlał geologię terenu, o tym fakcie warto pamiętać również w obecnych czasach.
Zaloguj się, by przeczytać całość…
 
Kurs projektowania ogrodów cz 2

Po co projekt ogrodu?

Wszyscy lubimy piękne rzeczy i przebywanie w pięknych miejscach. Nasz własny ogród może być właśnie takim wspaniale zaprojektowanym olbrzymim pokojem, który zaspokaja nasze potrzeby piękna i wypoczynku. Na dobrze zaprojektowane ogrody składa się wiele czynników, których często nie jesteśmy świadomi.
Zaloguj się, by przeczytać całość…
 
Kurs projektowania ogrodów cz 3

Projekt zrobić samodzielnie czy zlecić profesjonaliście?

Zależy to od naszej wiedzy, czasu, zaangażowania a także finansów. Ceny w biurach projektowych kształtują sie w dość szerokich wiedełkach w zależności od wielu czynników. Największe znaczenie ma oczywiście doświadczenie danego biura i oprogramowania, które jest używane przy projektach.
Zaloguj się, by przeczytać całość…
http://koloroweogrody.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz