czwartek, 3 marca 2011

Świąteczna choinka


Choinki
Święta Bożego Narodzenia niebawem, dlatego warto już pomyśleć o choince, która będzie zdobić nasze mieszkanie. W supermarketach, sezonowych punktach sprzedaży, centrach ogrodniczych oferowane są iglaste drzewka zarówno cięte jak i te w pojemnikach.

Decydując się na cięte drzewko świąteczne musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na kształt choinki, barwę igieł oraz na długość czubka. Bożonarodzeniowe drzewko ma być ozdobą naszego domu, dlatego warto wybrać to o symetrycznych gałązkach i błyszczących, zielonych igłach.
Zakupione wcześniej drzewko warto umieścić w chłodnym pomieszczeniu, takim jak balkonlub piwnica. Natomiast w mieszkaniu naszą bożonarodzeniową choinkę należy postawić w specjalnym pojemniku z wodą, jak najdalej od kaloryfera lub innego źródła ciepła.

Jeżeli zdecydujemy się na kupno choinki w pojemniku, przed dokonaniem transakcji warto zwrócić uwagę czy cały czas rosła ona w donicy. Jeżeli została wsadzona do pojemnika tuż przed sprzedażą, istnieją niewielkie szanse, że nasze świąteczne drzewko szybko nie uschnie.
Przyjrzyjmy się także czy iglak nie ma suchych, niezdrowo wyglądających pędów lub śladów żerowania szkodników.

Najszlachetniejszą pośród choinek świątecznych jest jodła kaukaska (Abies nordmanniana). Charakteryzuje się bardzo ładnym pokrojem. Igły są ciemnozielone, błyszczące, miłe w dotyku i co najważniejsze – długo utrzymują się na pędach.
Choinką, która najczęściej jest wybierana, jest świerk pospolity (Picea abies). Drzewko można rozpoznać przede wszystkim po krótkich, kłujących igłach. Niestety igły dość szybko wysychają i opadają z pędów.
Równie chętnie kupowany jest świerk kłujący (Picea pungens). Można rozpoznać go po niebieskawym zabarwieniu igliwia, które jest krótkie i bardzo kłujące. Świerk ten ma przyjemny, żywiczny zapach.
Coraz większą popularność jako świąteczną choinkę zdobywa sosna pospolita. Jest to drzewko dość oryginalne ze względu na mało symetryczny pokrój oraz dość przysadzistą formę.
Można także spotkać daglezję zieloną (Pseudotsuga mensiesi) zdobiącą w święta nasze mieszkanie. Z wyglądu podobna jest nieco do jodły, ale ma o wiele luźniejszy pokrój. Charakteryzuje się symetryczną budową oraz cytrusowym zapachem.

Jeżeli nasze świąteczne drzewko nie było trzymane w cieple, najlepiej pozostawić je na zewnątrz, aż do momentu przystrojenia. Jeśli na zewnątrz panuje mróz, warto stopniowo przyzwyczajać je do zmiany warunków i na 3 dni umieścić roślinę w chłodnym pomieszczeniu. Dopiero przed samą wigilią wnieść drzewko do mieszkania.
Choinkę w pojemniku powinniśmy ustawić z dala od kaloryfera, nie zapominając o podlewaniu i zraszaniu rośliny. Po świętach nasze drzewko możemy posadzić w naszymogrodzie. Aby przyzwyczaić je do chłodu panującego na zewnątrz należy początkowo przenieść je na tydzień do pomieszczenia w którym panuje ok. 10°C a następnie do miejsca o temperaturze ok. 5°C. W takich warunkach pozostawmy naszego iglaka aż do wiosny, kiedy będzie można wysadzić je do gruntu.
Warto wiedzieć, że sztuczny śnieg, który często zdobi igły naszych choinek jest dla nich niezdrowy. Taką dekorację należy jak najszybciej zmyć ciepłą wodą. W przeciwnym razie roślina zacznie nam usychać, ponieważ farba zatyka aparaty szparkowe drzewka.

To jak drzewko bożonarodzeniowe będzie udekorowane, zależy od naszych upodobań, panującej mody lub tradycji. Sklepy oferują nam bogatą ofertę ozdób oraz różnego rodzaju porad, które podpowiadają jak stworzyć oryginalne ozdoby. Warto pamiętać, że ubieranie choinki może być miło spędzonym czasem w rodzinnym gronie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz