czwartek, 3 marca 2011

Szarka śliw


Śliwa
Szarka śliw to wirusowa chorobaprzenoszona w czasie okulizacji i szczepienia. Szarkę przenoszą także mszyce. Liczba drzew ulegająca infekcji zależy w dużej mierze od liczby uskrzydlonych mszyc. Największą niechlubną rolę odgrywa mszyca śliwkowo-kocankowa – zielono zabarwiona mszyca, powodująca skręcanie liści. Do najczęściej atakowanych roślin należą gatunki z rodziny Prunus - śliwy, brzoskwinie i morele. Najsilniej atakowana jest 'Węgierka Zwykła' oraz inne pokrewne jej odmiany. Sztucznie starano się przenieść wirusa na drzewa wiśni, infekcja pozostawała jednak jedynie miejscowa.

Wirus szarki pochodzi z okolic Bułgarii i jak dotąd nie stwierdzono żadnego przypadku wystąpienia choroby poza obszarem Euro-śródziemnomorskim.
Infekcja spowodowana obecnością mszyc ma następujący przebieg. Owady wkłuwają się, żerując na porażonych liściach, a następnie przelatują na inne drzewa i ponownie się wkłuwając przenoszą chorobę.
Do najczęstszych objawów chorobowych zaliczyć możemy chlorystyczne, żółte przebarwienia na liściach, przybierające kształty pierścieni o rozmytych brzegach i smug oraz przejaśnienia żyłek. Na brzoskwini może dochodzić nawet do deformacji Liści. Zielone jeszcze owoce pokrywają się ciemnofioletowymi plamami. W miarę dojrzewania plamy na owocach ciemnieją, pojawiają się bruzdy, a same owoce deformują się. Miąższ w okolicach plam jest czerwonobrązowy i kwaśny, nie odstaje od pestki. Brunatnoczerwone plamy pojawiają się również na pestkach. Porażone owoce przedwcześnie dojrzewają, opadają i nie nadają się do przerobu. Intensywność objawów zależy od warunków panujących w danym sezonie wegetacyjnym, gatunku oraz odmiany Prunus, a także organu rośliny.
Odmiany tolerancyjne objawy dają wyłącznie na liściach, u mniej odpornych choroba poraża także owoce.
Kontrola drzew, z uwagi na bardzo nieregularne rozmieszczenie wirusa na porażonych drzewach, nie daje nam gwarancji na szybkie wykrycie choroby. Problem ten pogłębia się szczególnie w okresie aktywnego wzrostu roślin. Silna infekcja może jednak prowadzić do zniekształceń owoców, przedwczesnego ich opadania, aż do całkowitej utraty plonu.
Zwalczanie szarki śliw polega najczęściej na wycięciu porażonych, dziko rosnących śliw oraz zwalczaniu żerujących mszyc, co jednak jest zabiegiem mało skutecznym. Przede wszystkim jednak chcąc ustrzec się przed tą chorobą zrazy do uszlachetniania drzew powinniśmy pobierać tylko i wyłącznie z kwalifikowanych mateczników. Nie istnieją, bowiem żadne zabiegi pozwalające na zwalczenie szarki w sadzie. Efektywną metodą zwalczania jest więc wyłącznie produkcja drzew z certyfikowanego zdrowego materiału nasadzeniowego.

Zastępowanie wrażliwych odmian śliw, odmianami odpornymi również może okazać się dobrym rozwiązaniem. Wśród odmian śliw bardzo wrażliwych poza wspomnianą 'Węgierką Zwykłą', znajdziemy także 'Węgierkę Włoską'. Odmiany wrażliwie to 'Węgierka Łowicka' i 'Węgierka Wangenheima'. Odmiany średnio wrażliwe to 'Węgierka Dąbrowicka', 'Renkloda Ulena', 'Kirka', 'Herman', 'Oneida'. Wśród odmian mało wrażliwych znajdziemy 'Renklodę Althana', 'Węgierkę Wczesną', 'Opal' oraz 'Stanley'.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz