wtorek, 1 marca 2011

Zasady nawożenia

Zasady nawożenia
Składniki niezbędne do wzrostu roślin znajdują sią w większości typów gleb. Jednak, aby nasze rośliny rosły szybciej, piękniej wyglądały wymagają odpowiedniego zasilenia w składniki organiczne.  Jednak musimy pamietać, aby robić to racjonalnie. Każda pora roku, każdy rodzaj gleb oraz  gatunek posadzonych roślin mają odmienne wymagania co do składników organicznych.
  • Nawożenie podstawowe polega na dodawaniu odpowiedniej ilości nawozu do ziemi przed sadzeniem roślin w trakcie przygotowania podłoża. Najczęściej rozsypuje się go na powierzchni bezpośrednio przed przekopaniem stosując mieszanki mineralne w ilości 15-20 dag/m2 lub nawozy organiczne (kompost, obornik) w ilości 4-6 kg m2.

  • Nawożenie pogłówne to regularne dokarmianie roślin w czasie wegetacji. Dawki nawozów stałych podawane są w tym przypadku najczęściej w dag/m2, a płynnych w procentach oznaczających stężenie roztworu jaki powinniśmy zastosować (bezpieczny dla roślin w przypadku nawozów mineralnych nie powinien przekraczać 3%) lub dla uproszczenia w ml/l. Jeśli używamy nawozów stałych równomiernie posypujemy nimi ziemię zwracając uwagę na to by nie pozostawały na liściach bo mogą zniszczyć tkanki (sól chłonie wodę i liście zasychają). Pożywki płynne rozcieńczamy ściśle według przepisu na opakowaniu i podlewamy nimi rośliny. Możemy też w tym celu rozpuścić w wodzie preparaty mineralne. Bardzo korzystne w trakcie wzrostu roślin jest też nawożenie dolistne (spryskiwanie liści roztworem nawozu). Stosujemy wtedy dawkę o połowę mniejszą niż do podlewania.

    Kiedy nawozić

    Obfite wiosenne i jesienne opady pozbawiają azotu wierzchnią warstwę gleby. Wczesną wiosną gdy tylko ziemia rozmarznie wszystkie rośliny zasilamy nawozami o zwiększonej dawce azotu. Później częstotliwość dokarmiania zależy od rodzaju roślin.
  • Drzewa i krzewy zasilamy dwa trzy razy w sezonie w odstępach miesięcznych (ostatni raz w lipcu). Mieszanka stosowana w lecie powinna zawierać sporo potasu i fosforu, aby przyspieszyć drewnienie pędów.
  • Byliny dokarmiamy do końca sierpnia co dwa tygodnie stosując bogate w fosfor pożywki dla gatunków kwitnących.
  • Trawnik raz w miesiącu do końca sierpnia (po strzyżeniu) zasilamy nawozem zawierającym dużo azotu.
  • Iglaki powinny dwa trzy razy w sezonie (ostatni raz w lipcu) dostać pożywke zawierajcą magnez i zakwaszającą podłoże.
  • Rośliny jednoroczne i sezonowe zasilamy przynajmniej raz na dwa tygodnie do końca sezonu.
Warzywa aż do zbioru raz na miesiąc zasilamy nawozem ze sporą ilością azotu. Jedynie te przeznaczone do przechowania kończymy nawozić trochę szybciej, aby nie były zbyt delikatne.

Zbierajmy popiół z drewna palonego w kominku i przechowujmy w suchym miejscu. Zawiera on dużą ilość potasu i stanowi doskonały nawóz pod drzewa owocowe i warzywa. Rozsypanie go wokół roślin stworzy też skuteczną barierę przeciw ślimakom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz