wtorek, 1 marca 2011

Żywopłoty
SPIS TREŚCI
Żywopłoty
Strona 2
Żywopłoty wyznaczają poszczególne ogrodowe przestrzenie. W porównaniu z murami i płotami trzeba jednak dłużej czekać na efekt.różany płotPrzy wyborze roślin na żywopłot zastanówmy się jaką chcemy aby spełniał funkcję. Czy ma chronić od wiatru, od hałasu, zapewniać prywatność, zasłaniać nieładny widok czy też ma chronić przed zwierzętami?  Już na etapie projektowania musimy zastanowić się nad jego wysokością - wiele gatunków takich jak iglaki, grab czy buk to w naturze  wysokie drzewa. Żywopłot jak wiadomo rośnie na wysokość jak i na szerokość.
Żywopłoty mogą składać się z jednego gatunku lub być mieszane. Warto łączyć różne gatunki, aby był atrakcyjny zarówno latem jak i zimą. Żywopłoty z gatunków gubiących liście na zimę odsłaniają wnętrze ogrodu, co szczególnie jest niekorzystne jeśli zależy nam na prywatności, albo otoczenie ogrodu jest niezbyt atrakcyjne. Na żywopłoty nadają się drzewa i krzewy o zwartym pokroju, gęsto rozgałęziające się po przycięciu. Zimozielone zapewniają osłonę przed zimnym wiatrem przez cały rok. Gatunki zrzucające liście na zimę zmieniają się wraz z pora roku i często są większą ozdobą niż zimozielone.

 Żywopłoty formowane  Żywopłoty nieformalne
 akuba japońska, bukszpan wiecznie zielony, b. zwyczajny, cyprysik Lawsona, głóg dwuszyjkowy, buk zwyczajny, ostrokrzew kolczasty, cis pospolity, żywotnik olbrzymirokitnik zwyczajny, ognik, róża pomarszczona, tawuła wczesna 

Żywopłoty są doskonałym tłem dla innych roślin. Pobierają jednak dużo soli mineralnych i wody. Częstym  naszym zaniedbaniem jest brak nawożenia i ściółkowania roślin tworzących żywopłot.

Żywopłoty stanowią dla dzikich zwierząt doskonałe miejsca do kryjówek,  żerowania i rozmnażania się. Zwłaszcza żywopłoty powstałe z rodzimych gatunków takich jak leszczyna, głóg, buk, grab przyciągnie wiele gatunków.
Formowane żywopłoty nadają ogrodowi regularny, liniowy wygląd. Wymagają one cięcia kilka razy w roku, można je strzyc w ciekawe formy architektoniczne.
Żywopłoty naturalne harmonizują z resztą ogrodu. Możemy je stworzyć z wielu różnych gatunków, jak również jeden gatunek może być tym głównym motywem przewodnim
Na niskie żywopłoty będące jednocześnie ciekawym obramowaniem rabat kwiatowych, ogrodów warzywnych lub ziołowych dobrym wyborem będzie bukszpan,  lawenda lub pięciornik krzewiasty.
http://koloroweogrody.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz