środa, 2 marca 2011

Encyklopedia chorób, choroby roślin, ochrona krzewów i drzew

Mączniak właściwy – zagrożenie dla róż


Miłośnicy ogrodnictwa, a szczególnie uprawy kwiatów ciętych, uwielbiają róże, jednak aby móc je uprawiać należy nabyć dość obfitą wiedzę na ten temat. Jedną z ważnych wiadomości dla ogrodników hodujących róże, powinna być znajomość chorób występujących na roślinach, zaś chorobą róż zazwyczaj bywa mączniak właściwy. Przypadłość ta objawia się białawym i mączystym nalotem, który okrywa nie tylko liście i łodygi, ale również kwiaty. Młode liście zaś zaczynają się zwijać, a pąki kwiatów usychać. Mączniak właściwy, jak już wspomnieliśmy to jedna z najczęstszych chorób róż oraz innych roślin hodowlanych, wywoływana jest natomiast przez pasożytniczy grzyb o łacińskiej nazwie Sphaeroteca pannosa. Grzyb ten wydziela trującą substancję, która powoduje uszkodzenie komórek rośliny, zjadając ją od środka. 
Dzięki temu choroba ma silne właściwości przetrwania oraz rozwoju na roślinie, zbyt późno zauważona może nawet doprowadzić do całkowitego zahamowania wzrostu rośliny oraz jej zniszczenia. 
Mączniak właściwy najszybciej i najefektowniej rozwija się na glebach mokrych i wilgotnych, w wyjątkowo zacienionych miejscach, gdzie roślinom dostarcza się zbyt dużo wody oraz nawozu azotowego. Innym miejscem, gdzie choroba chętnie się rozwija, jest południowa ściana budynku, kiedy to za dnia panuje wysoka temperatura, a nocą robi się bardzo zimno. 

Choroba tym bardziej się rozprzestrzenia, jeżeli rośliny posadzone są zbyt gęsto, a co za tym idzie nie ma odpowiedniego przepływu powietrza pomiędzy pędami, dlatego podczas sadzenia zalecane jest robienie odpowiednich odstępów pomiędzy poszczególnymi krzewami róż. 
Jeżeli już mączniak właściwy zaatakuje roślinę, w tym przypadku krzewy róż, bardzo ciężko jest je wyleczyć, bowiem wszelkiego rodzaju grzyby wywołujące mączniaka właściwego stają się bardzo odporne na środki grzybobójcze, dlatego najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja róż od podstaw oraz stosowanie środków zapobiegawczych, nawet przed pojawieniem się choroby.
http://ogrodopolis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz