środa, 2 marca 2011

Encyklopedia chorób, choroby roślin, ochrona krzewów i drzew

Walka ze zgnilizną


Największym zagrożeniem dla roślin od zawsze były wyjątkowo trudne do zwalczania choroby grzybowe. Mimo, że hodujemy rośliny we własnym ogrodzie, stwarzamy im jak najlepsze warunki klimatyczne oraz glebowe, atakowane są przez różnego rodzaju grzyby. Do najgroźniejszych zaś należą zgnilizny, zwane również potocznie zarazami.
Wywoływane są one najczęściej przez grzyby wroślikowe, zwane z łacińskiego Phytophtora. Najczęstszymi roślinami atakowanymi przez wspomniany powyżej grzyb są ziemniaki, truskawki, pomidory oraz kwiaty tulipanów. Gdy choroba atakuje, zniszczeniu ulegają liście ziemniaka, a co za tym idzie warzywo nie wyrasta, nie nadaje się do zbioru i późniejszego spożywania, przez co rolnicy często ogłaszają klęski żywiołowe danych upraw.
Jeżeli chodzi o uprawę pomidorów, pojawiają się na nich brunatne pleśniejące naloty, w tym przypadku atakuje tak samo liście jak owoce, powodując zniszczenie upraw nawet do 90%. 

Obecnie na szczęście istnieją środki zapobiegawcze, do których należą płyny grzybobójcze, jak Dithane, Miedzian 50, czy Acrobat. Równie ważnym czynnikiem jest wybór zdrowych i dorodnych sadzonek, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko powstania i rozprzestrzenia się choroby. Możemy jednocześnie rośliny spryskiwać preparatami ekologicznymi, takimi jak Biosept, czy domowy wyciąg z łusek cebuli. Są to jednak sposoby na zahamowanie choroby, a nie całkowite jej wyeliminowanie. 
Aby uniknąć choroby na swojej plantacji uprawnej, koniecznie postępujmy z wyraźnymi zaleceniami producenta roślin, wybierajmy tylko dorodne i zdrowe sadzonki oraz sadźmy je w odpowiednio dużych odległościach, sprzyja to nie powstawaniu groźnych chorób oraz zarazków.
http://ogrodopolis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz