środa, 2 marca 2011

Encyklopedia chorób, choroby roślin, ochrona krzewów i drzew

Fytoftoroza



Fytoftoroza- ta niebezpieczna dla roślin choroba, spędza sen z powiek nie tylko ogrodnikom ale także wielu leśnikom. Jest to choroba atakująca zarówno rośliny liściaste jak i iglaki. 

Objawia się ona brakiem wzrostu roślin, u podstawy pędu uwidoczniają się brązowe obumarłe tkanki, rośliny tracą naturalną barwę i połysk. Często widać, że cała roślina gnije a poniektóre gałązki pozostają nadal zielone. Czasami bywa odwrotnie - brązowieją i zamierają pojedyncze pędy w całej roślinie. Igły lub łuski najpierw żółkną, potem stają się jasnobrązowe, a jeszcze później czerwonobrązowe. Po wyjęciu rośliny z ziemi zauważyć można że najgrubsze korzenie stały się kruche, a te drobne zanikły całkowicie. 

Widoczne jest obumarcie kory na szyjce korzeniowej. Po przekrojeniu wzdłuż głównego pędu wyraźnie widać czerwoną linię oddzielającą zdrową tkankę od chorej - dotyczy to zarówno roślin iglastych jak i liściastych. Fytoftoroza atakująca rośliny liściaste ujawnia się na liściach w postaci dużych, ciemnobrunatnych, mokrych plam, natomiast plama na dolnej stronie blaszki liściowej pokryta jest białym nalotem grzybni. Powierzchnia kory jest pomarszczona i zamiera.

Niezdrewniałe pędy i kwiatostany zamierają. Często występowaniu tej choroby towarzyszy i inna - fuzarioza pędów. Zarodniki grzyba transportowane są  wraz z wodą.

Przyczyną choroby bywa zbyt wilgotne i chłodne podłoże oraz zastoiny wody.
Zapobiegając chorobie stosujmy do sadzenia kompostowej kory, która hamuje rozwój grzyba. Do podlewania stosować wodę o temperaturze pokojowej, chore rośliny usuwać i palić. Do walki z tą chorobą zastosujmy preparaty, które są dostępne na rynku.
http://ogrodopolis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz