wtorek, 1 marca 2011

Kalendarz ogrodniczy

GRUDZIEŃ
Drzewa i krzewy owocowe w grudniu
Zbieramy z drzew i krzewów oprzędy z gąsienicami i usuwamy złoża zimujących jaj. Wymieniamy opaski lepowe na pniach drzew.
Sprawdzamy stan przechowywanych owoców. Wyrzucamy uszkodzone i gnijące.
Aby zapobiec powstaniu ran zgorzelinowych na pniach drzew, bielimy je u nasady wapnem. Pamiętajmy również, aby aby ziemia wokół drzewek była dobrze ugnieciona - zapobiegnie to uszkodzeniom mrozowym.
 
Rośliny rabatowe w grudniu
Sprawdzamy przechowywane karpy dali i złocieni, bulwy begonii bulwiastej, ismeny, pacioreczników czy nie są zaatakowane przez choroby czy szkodniki.
Możemy wysadzić teraz do doniczek z wilgotną ziemią cebulki lilii. Pobieramy sadzonki wierzchołkowe z goździków uprawianych w szklarni. Ukorzeniamy w ciepłej mnożarce.

Rośliny skalne i wodne w grudniu
Kalendarz prac - Grudzień
Pamiętajmy o wykuciu przerębli w naszym oczku wodnym, aby zapewnić dostęp tlenu. Przeręble najlepiej jest zabezpieczyć deskami i okryć słomą. Staramy się aby całą zimę nie zamarzły.
Kontrolujemy okrycie roślin wodnych. Poprawiamy w razie potrzeby.
Doskonałym pomysłem jest umieszczenie na powierzchni zbiornika wodnego napompowanej piłki. Ochroni to ściany zbiornika przed uszkodzeniem ponieważ piłka przyjmie na siebie nacisk lodu tworzącego się na powierzchni. Innym sposobem jest umieszczenie kawałka styropianu z otworem na powierzni wody. Na zimę warto zostawić w zbiorniku również rośliny takie jak trzciny ponieważ ich puste łodygi zapewniają wymianę tlenu w oczku.
Warzywa i zioła w grudniu
Kalendarz prac - Grudzień
Kontrolujemy okrycie roślin zimujących w gruncie. Sprawdzamy stan przechowywanych warzyw. Musimy pamiętać o właściwej temperaturze i wilgotności pomieszczeń. Usuwamy te zepsute lub z oznakami żerowania owadów.
Trawnik w grudniu
Kalendarz prac - Grudzień
Unikajmy chodzenia po trawniku, zwłaszcza w czasie mrozów, odwilży, opadów deszczu czy śniegu. Udeptywanie może uszkodzić murawę oraz pogarsza stosunki wodno-powietrzne w glebie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest położenie ciągu kamieni, czy desek. Kontynuujemy czyszczenie i konserwację kosiarki i innych narzędzi do pielęgnacji trawnika. Wylewamy paliwo ze zbiorników kosiarek spalinowych, noże odkręcamy, czyścimy, ostrzymy i konserwujemy przed ponownym dokręceniem.
Róże w grudniu
Kalendarz prac - Grudzień
W grudniu poprawiamy w razie konieczności okrycia róż. Wyjątkowo dekoracyjnie na tle śniegu wyglądają teraz owocostany na kępach dzikiej róży. Nasiona dzikiej róży wysiewamy do skrzynek i ustawiamy w zimnym inspekcie. Możemy również ścinać zdrewniałe sadzonki o długości ok 20-30 cm i zadołować w piasku.
Drzewa, krzewy, pnącza w grudniu
Kalendarz prac - Grudzień
Pierwszy opady śniegu mamy już za sobą, jednak na prawdziwą zimę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. W czasie silnych opadów śniegu dbamy, aby nie doszło do uszkodzeń naszych roślin iglastych, które są na to najbardziej narażone, zwłaszcza te o pokroju kolumnowym.. Młode iglaki najlepiej obwiązać już teraz, aby nie doszło do połamania gałęzi pod wpływem zalegającego, ciężkiego śniegu. Może on zdeformować, rozłamać koronę drzewek, a nawet pod jego ciężarem może wywrócić się cała roślina.
Jeżeli już doszło do wyłamania jakiejś gałęzi odcinamy ją  by nie rozrywała dalej drzewa, a wczesną wiosną musimy pamiętać aby obciąć postrzępioną korę, a ranę trzeba posmarować preparatem przyspieszającym gojenie.
Regularnie sprawdzamy okrycia i zabezpieczenia naszych roślin przed zimnem. W miarę potrzeb poprawiamy i uzupełniamy je. Zakładamy siatki ochronne na pnie drzew, jeżeli nie zrobiliśmy tego do tej pory
Zbieramy i palimy zmumifikowane resztki owoców z drzew i krzewów.
http://koloroweogrody.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz