wtorek, 1 marca 2011

Kalendarz ogrodniczy

ZERWIEC
Przysłowia czerwcowe
Czerwiec

Czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące

Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje

Czerwiec stały, grudzień doskonały

Gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle rok cały popsuje

Kiedy kwitnie w czerwcu bób, to największy wtedy głód, a kiedy mak, to już nie tak

Od czerwca dużo zależy, czy żniwa będą jak należy

Pełnia czerwcowa – burza gotowa

W czerwcu grusze kwiat zrzucają, czereśnie się zapalają

W czerwcu się okaże, co nam Bóg da w darze

Trawnik w czerwcu
Przeprowadzamy aerację gleby pod istniejącym trawnikiem, rozsiewamy piasek i stosujemy wertykulator. Staranie przeczesujemy trawnik, usuwając stare liście i suchą trawę. Wyrównujemy kretowiska, garby i zasypujemy zagłębienia, w razie konieczności lekko wałujemy trawnik. Poprawiamy system drenów, aby umożliwić szybkie wsiąkanie wody.
Usuwamy pojedyncze chwasty, środki chemiczne stosujemy w ostateczności. Nie robimy tego jednak w czasie suchej pogody, chyba, że będziemy obficie nawadniać trawnik.
Jeżeli stosowaliśmy herbicydy wówczas nie stosujemy takiej suchej ściętej trawy do ściółkowania innych roślin. Jeżeli dodamy ją do kopostu musi przoleżeć w pryzmie przynajmniej pół roku. Suchej trawy nie należy także stosować jako ścióki pod inne rośliny ponieważ może zawierać nasiona chwastów lub grzybów chorobotwórczych.

Rośliny skalne i wodne w czerwcu
Dolewamy regularnie czystą wodę do stawu lub basenu ogrodowego. Usuwamy glony ze zbiorników wodnych. Jeżeli rośliny wodne zbytnio się rozrosły, usuwamy część liści pływających, aby zwiększyć ilość światła docierajacego do dna.
Kończymy sadzenie roślin wodnych
Przesadzamy  byliny skalne. Starannie uprawiamy glebę wokół rosnących roślin, uzupełniamy ubytki. Do inspektu siejemy bratki i niezapominajki.
Usuwamy nadmiernie rozrośnięte pędy roślin kobiercowych. Regularnie usuwamy przekwitłe kwiaty z roślin w ogrodzie skalnej.

Warzywa i zioła
Przekopujemy zagony, dzięki temu uniemożliwimy rozwój chwastów. Robimy to ostrożnie między rzędami, aby nie uszkodzić siewek warzyw i nie wykopać nasion. Ziemię możemy ściółkować torfem lub trawą z trawnika.
W czerwcu jeżeli gleba nie jest zbyt sucha przerywamy warzywa korzeniowe.
Wysiewamy późne odmiany marchwi i buraki na zbiór zimow, fasolę karłową. Możemy wysiać ogórki gruntowe na późniejszy zbiór. Sadzimy melony i kawony.
Sadzimy rozsadę pomidora, papryki, ogórka, oberżyny, selerów korzeniowych i naciowych, późnych odmian kapust. Jeżeli zapowiadana jest chłodna noc rośliny osłaniamy agrowłókniną lub tunelem foliowym.
Na rozsadniku wysiewamy nasiona późnej kalarepy, kalafiora, brokuły, sałatę kruchą, endywię, jarmuż.
Z bobu usuwamy wierzchołki z liśćmi - w ten sposób szybciej doczekamy się strąków oraz atak mszyc będzie słabszy.
Róże
Krzewy róż nawozimy odpowiednim nawozem mineralnym lub kompostem czy obornikiem. Wszystkie krzewy róż ściółkujemy jeżeli nie były ściólkowane wiosną. Kiedy czerwiec jest suchy i upalny krzewy regularnie nawadniamy.róża

Pędy uszkodzone przez choroby usuwamy. Zwalczamy choroby i szkodniki. Całkowicie wycinamy róż pędy słabe, cienkie lub rosnące w niewłaściwym kierunku. Odrośla z podkładki usuwamy przez silne szarpnięcie.
We wszystkich różach przeznaczonych na kwiaty cięte usuwamy boczne pąki.
Po posadzeniu nowych krzewów róż regularnie nawadniamy do końca sezonu.





Rośliny rabatowe w czerwcu
Przygotowujemy rabaty - usuwamy resztki uschniętych pędów i liści, przekopujemy i odchwaszczamy rabaty i zagony uważając przy tym aby nie uszkodzić korzeni roślin. W czasie suchej pogody podlewamy.
 Active Image
Zwalczamy szarą pleśń na liliach. Cebulki lili wysadzamy na rabaty lub do doniczek. Również cebule i bulwy roslin, które ukończyły kwitnienie w pomieszczeniach wysadzamy do gruntu.
 
Podpędzamy karpy dalii w celu pozyskania sadzonek zielnych. Sadzimy bulwy obrazków, mieczyków. Miętę ogrodową, wieloletnie słoneczniki, dzielżan, rudbekię, jesienne astry wykopujemy, dzielimy i sadzimy zdrowe okazy.
 
Wysiewamy na stałe miejsca nasiona roślin jednorocznych odpornych na chłody, wysadzamy byliny letnie i jesienne, siejemy groszek pachnący. Nasiona roślin wrazliwych na chłody jak petunia czy niecierpek wysiewamy w szklarni. 
Ostróżki i peonie palikujemy ponieważ są wiotkie i mogłyby się połamać.

Drzewa, krzewy, pnącza
W czasie suchej pogody podlewamy nowo posadzone rośliny zimozielone oraz żywopłoty. W czerwcu usuwamy samosiejki drzew, zanim się rozrosną. Odchwaszczamy i usuwamy trawę rosnącą pod drzewami i krzewami.wisteria
Natychmiast, kiedy zauważymy objawy chorób czy szkodniki zwalczamy je.
Wycinamy przekwitłe pędy lilaków, złotokapów, po zakończeniu kwitnienia silnie przecinamy żarnowiec. Przekwitłe pędy azalii i różaneczników wyłamujemy. Wczesne ścinanie pędów po przekwitnięciu zmusza rośliny do ponownego wytworzenia pąków kwiatowych i kwitnienia. Możemy w ten prosty sposób przedłużyć kwitnienie wielu roślin.
W czerwcu przycinamy żywopłoty, omijamy jednak miejsca, w których ptaki założyły gniazda i wysiadują jaja. Cięcia dokonujemy w pochmurne dni.
Pobieramy sadzonki z piętką z kalin oraz sadzonki powojników, irg, żylistków i jaśminowców. Robimy odkłady poziome z pigwowca japońskiego.

Drzewa i krzewy owocowe w czerwcu
Kończymy przycinanie  drzew owocowych. Wycinamy gałęzie krzyżujące się, suche, uszkodzone i chore.
Ubijamy ziemię wokół młodych roślin, aby zachować wilgoć w glebie warto wyłożyć ściółkę z obornika, kory, żwiru. Młode drzewka silnie przycinamy, aby lepiej się przyjęły. Drzewka, które sadzimy teraz sadzimy głębiej niż na jesieni, wokół nich dobrze zrobić rowki zbierające wodę.
Pędy winorośli silnie przycinamy, tak aby na każdym krzewie zostały po 4 jednoroczne łozy z 10 oczkami każda.
Wysadzamy do gruntu uzyskane na jesieni sadzonki winorośli i porzeczek.
Stosujemy herbicydy na ziemię wokół drzewek i krzewów. Powierzchnię pod drzewami i krzewami oraz zagony malin, jeżyn i truskawek śiółkujemy.
Jeżeli meteorolodzy zapowiadają przymrozki należy osłonić wrażliwe drzewa i krzewy agrowłókniną.
Aby brzoskwinie zawiązały większą ilość owoców można spryskiwać delikatnie kwiaty wodą, oczywiście w czasie ciepłych dni, bez przymrozków.
http://koloroweogrody.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz