Ostatni raz w sezonie nawozimy drzewa i krzewy ponieważ intensywne nawożenie w sierpniu przeszkadza młodym przyrostom zdrewnieć przed zimą. Zwalczamy owocówkę jabłkóweczkę Kończymy przerzedzanie zawiązków grusz i jabłon. Przywiązujemy młode pędy malin i jeżyn. Często okopujemy nie ściółkowane krzewy owocowe.Czrną porzeczkę kontrolujemy na obecność rewersji, kosimy liście truskawek, które zakończyły owocowanie, natomiast plantacje starsze niż 3 lata przekopujemy. Krzaczki po zbiorach nawozimy. Jeżeli jest bardzo sucho i gorąco rośliny podlewamy, jest to pora tworzenia paków kwiatowych na przyszły ro, dlatego ewentualne przesuszenie roślin będzie skutkowało mniejszymi plonami w przyszłym roku.
Sadzenie, wysiew, rozmnażaniewysadzamy po 15 lipca sadzonki truskawek i poziomek (plantacja wyda plon już za rok)Cięcie i formowanieuszczykujemy końce pędów czereśni prowadzonych w formie szpaleru. Po zakończeniu wzrostu pędów rozpoczynamy letnie cięcie drzew owocujących i formowanie młodych drzewek. Gałęzie drzew i krzewów, na których jest bardzo dużo owoców podpieramy.
Drzewa, krzewy, pnącza w lipcu |
W lipcu dbamy o podlewanie młodych krzewów i drzewek a także uszczykujemy stożki wzrostu i przywiazujemy nowe pędy pnączy do podpór. odchwaszczamy żywopłoty usuwamy odrośla korzeniowe uszlachetnionych różaneczników
Cięcie i formowanieTniemy krzewy ozdobne po kwitnieniu (jaśmin nagokwiatowy, jaśminowiec), zostawiamy drzewa i krzewy, na których znajdują się ptasie gniazda. Strzyżemy żywopłoty z grabu i głogu. Cięcia dokonujemy w pochmurny dzień, aby odsłaniane partie liści nie uległy poparzeniu. Wisterię skracamy o 30%. Usuwamy stare nierozwinięte pąki. Dzięki temu zabiegowi roślina wzmosni się i będzie obficiej kwitła w przyszłym roku.
RozmnażanieGlicynię rozmnażamy robiąc odkłady poziome. Budlea skrętolistna, poładnia, iryga, żylistek, trzmielina, kalina - ukorzeniamy półzdrewniałe sadzonki w zimnym inspekcie. Karnelia, wiciokrzew, ognik - ukorzeniamy sadzonki w mnozarce z podgrzewanym podłożem. Uukorzenione przenosimy do szklarni.
Wykopujemy cebule tulipanów i narcyzów. Usuwamy z nich resztki ziemi, wkładamy do przewiewnych najlepiej drewnianych skrzynek i wstawiamy do pomieszczenia ciemnego o temperaturze ok 20 st C. Jeżeli zauważyliśmy na jakiejś cebuli objawy choroby grzybowej - najlepiej ją spalić, a pozostałe zdrowe cebule opryskać środkiem grzybobójczym. Tniemy wczesne byliny, regularnie podlewamy rabaty. Wysokie byliny przywiązujemy. W miarę potrzeby stosujemy opryski szczególnie na mieczykach, liliach i jesiennych astrach. Słabiej rosnące rośliny nawozimy. Przygotowujemy nowe rabaty - przekopujemy glebę, mieszamy ją z obornikiem, usuwamy chwasty.Sadzenie, wysiew, rozmnażaniewysadzamy ziemowity jesienne i nerine goździki brodate i laki - wysadzamy na rozsadniku wykopujemy kosaćce karłowate i średnie, sadzimy na nowym miejscu
Cięcie i formowanieregularnie ogławiamy przekwitłe kwiatostany, zwłaszcza jednoroczne usuwamy przekwitłe kwiaty bylin dalie przeznaczone na kwiat cięty - pozostawiamy tylko jeden najsilniejszy pąk kwiatowy ostróżki, krwawniki, łubiny, niektóre odmiany szałwii - jeśli je przytniemy zaraz po przekwitnięciu powtarzają kwitnienie
Rośliny skalne i wodne w lipcu |
Zbieramy nasiona jednorocznych roślin takich jak maki, orliki, pierwiosnki. Nawadniamy szczególnie świeżo posadzone rośliny w ogródku skalnym.
- zacieniamy i nawadniamy alpinarium
- rośliny wodne - usuwamy cześć nadmiernie rozrośniętych liści
- dolewamy świeżej wody do zbiorników wodnych, zwłaszcza w czasie upałów, zmniejszamy napowietrzanie, odchwaszczamy i nawadniamy rośliny
Sadzenie, wysiew, rozmnażanie- skalnice kobiercowe, krwawniki, dabrówki - po przekwitnieciu dzielimy rośliny i przesadzamy
Cięcie i formowanie- usuwamy przekwitłe kwiaty z tych roslin, z których nie zamierzamy zbierać nasion do siewu
Krzewy róż regularnie podlewamy, nawozimy krzewy zarówno stare jak i nowe mieszankami dla róż. W przypadku róż szczepionych wyłamujemy dzikie pędy wyrastające z podkładki. Jeżeli pozostawimy takie pędy, zagłuszą one delikatniejszą szlachetną część rośliny Młode, silne pędy róż pnących przywiazujemy. W miarę potrzeby stosujemy opryski przeciw czarnej plamistości liści, mszycom, mączniakom i rdzy. Wstrzymujemy nawożenie azotem - pędy muszą dobrze zdrewnieć przed zimąSadzenie, wysiew i rozmnażanieWysadzamy kwitnące krzewy róż, pamiętamy o podlewaniu. Pobieramy niezbyt zdrewniałe sadzonki z bocznych pędów róż pnacych i wielokwiatowych (ok 3-4 oczka, do 30 cm). Ukorzeniamy w ciepłym inspekcie Lipiec to najlepszy czas na uszlachetnianie róż.Cięcie i formowanieStarannie usuwamy odrosty korzeniowe. Róże kwitnące raz w roku i pnące - silnie skracamy pędy z przekwitłymi kwiatami, natomiast inne odmiany róż - regularnie ogławiamy przekwitłe kwiatostany ( wyjatek - róże owocujące). Mieszańce herbatnie i róże wielokwiatow - usuwamy przekwitłe kwiaty - sprzyja to ponownemu zakwitnięciu.
W czasie długich bezdeszczowych okresów dbamy o nawodnienie trawnika, najlepiej wcześnie rano nawadniając przynajmniej ok 12-15 cm podłoża. Przewietrzamy darń, jeśli zachodzi potrzeba używamy środków chwastobójczych.Kontynuujemy koszenie, wyrównujemy brzegi murawy Zwracamy uwagę na objawy porażenia przez choroby grzybowe. Jeśli murawa zbrązowiała od suszy unikajmy deptania - aby nie doprowadzić do uszkodzenia źdźbeł trawy i powstania ubytków. Uważajmy przy stosowaniu środków chwastobójczych i nawozów w czasie suszy, możemy to robić, ale musimy obficie nawadniać murawę po zabiegu. Brzegi murawy najlepiej wyłożyć kamieniami lub kostką.
Ziemię spulchniamy płytko, dość regularnie, odchwaszczamy. Zagony nawadniamy rzadziej, ale obficie, staramy się to robić póżnym popołudniem lub wieczorem.
- brokuły i kalafiory - ściółkujemy obornikiem lub kompostem
- fasola tyczna i karłowa - zasilamy nawozem
- ziemniaki i pomidory - chronimy przed zarazą ziemniaka - opryski wykonujemy co 14 dni
Sadzenie, wysiew, rozmnażanie- siejemy buraki ćwikłowe i liściowe, marchew, pietruszkę naciową, rzepę i czarną rzodkiew
- wysiewamy na rozsadniku późne odmiany sałaty masłowej
- wysadzamy rozsady karpieli, brokułów, jarmużu, kapusty włoskiej, endywii, kalafiorów i sałaty kruchej
- siejemy koper i kapustę pekińską
Cięcie i formowanie |
|
|
|
|
|
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz