środa, 2 marca 2011

Kret europejski


Kret europejski (Talpa europaea) – jest to ssak z rodzaju Talpa, rodziny kretowatych. Popularny mieszkaniec łąk i pól Europy i Azji Środkowej. W Polsce jest chroniony. Posiada ciało walcowate o masie do 120 g i długości do 20 cm. Jego pysk o ryjkowatym kształcie uzbrojony jest w 44 zęby. Oczy ma uwstecznione, prawdopodobnie niewrażliwe na światło. Uszy ma cofnięte na tył głowy, nie posiadają małżowin zewnętrznych, są natomiast zaopatrzone jedynie w fałd skórny i w specjalne włosy zamykające otwory słuchowe. Sierść czarna, której cechą szczególną jest wyjątkowa gęstość włosów dwojakiego rodzaju: puchowych i pokrywowych (200 włosków na 1 mm²), przy dotknięciu dają wrażenie "aksamitnych".

Kret w naszych ogrodach daję się we znaki przede wszystkim: niszczy korzenie roślin, tworzy kopczyki ziemi – kretowiska, które psują wypielęgnowane powierzchnie trawników i utrudniają ich koszenie, powoduje gnicie roślin zasypanych przez kopce, zjada dżdżownice (stanowią 90% jego pożywienia), zatem pośrednio przyczynia się do pogarszania warunków glebowych, zjada żaby, które są pożyteczne.

Aby zniechęcić krety do odwiedzania i zamieszkiwania naszego ogrodu, należy wykorzystać ich wrażliwość na zapachy, dźwięki i drgania. Można to zrobić w następujący sposób:

Zainstalujmy w ogrodzie przedmioty lub konstrukcje drgające i wydające wysokie i wibrujące dźwięki. Można także do krecich korytarzy wkopać puste butelki z szyjkami skierowanymi ku górze i wystającymi ok10 cm nad ziemię (w czasie wiatru wydają gwizd), można również ustawić wiatraczki, a obok sprężyste deseczki tak, aby skrzydła poruszane przez wiatr, uderzały o drewno. Skutecznym sposobem bywa także rozpięcie naprężonych drutów między małymi palami wbitymi w ziemię, albo wbicie w kretowiska drewnianych kołków i stukać w nie co jakiś czas.

Pozbędziemy się szkodnika również poprzez zainstalowanie elektroakustycznego odstraszacza gryzoni i kretów, zasilanego bateriami. Wysyła on sygnały ciągłe o wysokich częstotliwościach. Odstraszacz montuje się w krecim korytarzu. Nie zaszkodzi też stosować go profilaktycznie – zakopując urządzenia co 8-10 m. Ponieważ krety żerują przez cały rok, odstraszacze powinno się stosować również w porze jesiennej i zimowej.

Skutecznym sposobem jest również umieszczenie w krecich korytarzach preparatów i substancji silnie i ostro pachnących. Dostępne są one w postaci gotowych preparatów. Możemy też skorzystać z kawałków karbidu lub szmat nasączonych ropą, naftą, fenolem czy terpentyną.  Spróbujmy pozbyć się go sadząc intensywnie pachnące rośliny: aksamitki, bazylie i wilczomlecze wokół terenu, który chcemy ochronić.

Jeżeli krety dalej uporczywie niszczą nasz ogród i nie dają się wypłoszyć, można je wyłapywać i przenosić tam, gdzie nie wyrządzają szkód. W tym celu można zastawiać pułapki np. ze słoików wkopanych poziomo w ziemię (tak, aby dolna krawędź otworu znajdowała się na poziomie dna korytarza) lub pułapki – rurki z klapkami otwierającymi się do wewnątrz.
http://ogrodopolis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz