środa, 2 marca 2011

Mącznik szklarniowy


Mącznik szklarniowy – mącznik występuje zwykle rośliny gdy jest zbyt suche powietrze. Są to malutki (około 1,5 mm) owady latające, które zwykle atakują spód liścia roślin. Można zaobserwować maleńkie larwy, malutkie owalne jajeczka tych insektów. Najlepszym rozwiązaniem na te szkodniki jest  pryskanie (powtórzone 2-3 razy około co 10 dni) insektycydem. Innym, również skutecznym rozwiązaniem mogą być żółte, przylepne tabliczki na owady.



Miniarki



Miniarki (Agromyzidae) to szkodnik z rodziny miniarkowatych, rząd muchówki. Osiągają zwykle długość od 1 do 2 mm. Mają barwę szarą, czarną lub brązową, ciało drobne. Dorosłe osobniki to niewielkie, czarno-żółte muszki. Zimują zwykle w glebie pod roślinami, na których żerowała larwa. Jeśli chodzi o rozmnażanie to w ciągu roku występują dwa pokolenia.
Zapłodniona samica składa pojedynczo 20-30 jaj na górnej stronie liści warzyw (głównie groch, bob, ziemniaki, pietruszka, ogórki). Wylot muchówek następuje od kwietnia do czerwca. Szkodnikami są wyłącznie larwy, w okresie larwalnym są pasożytem liści zbóż, wygryzają korytarze na liściach. Larwy nie zmieniają liści. W wyniku działania larw zasycha blaszka liściowa.
Obniża się plonowanie roślin. Miniarki zwalcza się chemicznie preparatami wgłębnymi, zaś w uprawach zamkniętych poprzez parowanie podłoża. Naturalni wrogowie miniarek są niszczeni, szkodniki natomiast wykształciły odporność na środki chemiczne. Główni przedstawiciele to miniarka powszechnianka i miniarka grochowianka.

ogrodopolis.p

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz