środa, 2 marca 2011

Mrówki


Mrówki- zna je każdy, występują one w prawie każdym zakątku naszej planety i potrafią przystosować się prawie do każdych warunków klimatycznych. Mrówki tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Liczbę gatunków mrówek na całym świecie szacuje się na ok. 12 tysięcy, z czego w Polsce mamy do czynienia ze 103 gatunkami. Gatunki te tworzą złożone społeczności o wyraźnej strukturze hierarchicznej i ściśle przydzielonych obowiązkach. Robotnice mają do spełnienia funkcje usługowe. 

wiosna_mrwka_rudnica231321

Budują gniazdo, bronią go, zbierają pożywienie, opiekują się potomstwem. Rolą samców jest zaplemnienie królowej; po tym giną. Charakterystyczną cechą w budowie mrówki rudnicy (najczęściej występującej w Polsce) jest obecność stylika często zaopatrzonego także w pionowo stojącą łuskę. Jej głowa  oraz odwłok są ciemne, natomiast tułów czerwonobrunatny, żuwaczki, czułki i nogi jasnobrunatne. Samica ma wymiary od 5,0 do 5,5,więc może przerosnąć robotnice. Jest ciemniejsza od robotnicy. Samiec może osiągnąć wymiary takie jak samica. Jest czarny, nogi i czułki jaśniejsze. 

Mrówki występujące w naszych ogrodach często określane są jako szkodniki. Nie mniej jednak nie jest to takie oczywiste jak mogłoby się wydawać. Mrówki faktycznie potrafią narobić w ogrodzie szkód, co nie zmienia faktu że robią również dużo dobrego. Owady te zabijają wiele innych szkodników naszych roślin. 
Mrówki są również drapieżcami, a ich ofiara padają często owady roślinożerne. Takie drapieżne gatunki są szczególnie pożyteczne w lasach, a w przypadku masowego pojawienia się szkodliwych owadów, stanowią bardzo ważny czynnik ich redukcji ilościowej. Dlatego zastanówmy się czy warto jest je zabijać czy może lepiej przepędzić je ze swojego ogrodu. 
mrowkamro321312

Zwierzęta które możemy odnaleźć w gniazdach mrówek nazywamy myrmekofilami. Pomiędzy licznymi goszczonymi przez mrówki zwierzętami występują ogromne różnice pod względem stopnia zażyłości z gospodarzem. Niektóre z nich są przyjaźnie traktowane (symfile), inne są współbiesiadnikami (synoekenty), a jeszcze inne są zaciekle ścigane przez robotnice (synechtry). 

Mrówki ze względu na korzyści, jakie dają lasom, zostały objęte ochroną, a niszczenie mrowisk jest karalne. Leśnicy starają się zapewnić im możliwie najkorzystniejsze warunki bytowania, przede wszystkim na obszarach jednogatunkowych drzewostanów iglastych, na najuboższych siedliskach. Leśnicy raz na 10 lat wykonują inwentaryzację kolonii mrówek. Rejestrują wszystkie aktywne mrowiska. W czasie wykonywania prac pielęgnacyjnych wyraźnie znakują kopce w celu zabezpieczenia przed przypadkowym uszkodzeniem lub zniszczeniem. Kopce mrówek często uszkadzane lub niszczone są grodzone.
http://ogrodopolis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz