środa, 2 marca 2011



Mszyce – największy wróg roślin

e od wiosny do jesieni głównym zagrożeniem dla roślin w naszym ogrodzie są mszyce. Jeżeli już zaatakują jakąś roślinę, pochłaniają ją całą, począwszy od kwiatów, po liście i łodygi. Mszyce żyją w koloniach, kolorystycznie zaś upodabniają się do zaatakowanych roślin, toteż przybierają barwy zielone, żółte bądź szarobiałe, ich długość mierzy się w milimetrach i wynosi około2 – 4 mm. 

Niestety mszyce atakując roślinę, zaczynają od najdelikatniejszych części, dzięki czemu szybciej doprowadzają ją do zniszczenia. Jeżeli natomiast mięlibyśmy rozróżnić gatunki tych owadów, należy tutaj wymienić mszyce czarne, żerujące na czereśniach, mszyce zielone opanowujące róże, oraz mszyce czarne bobowe, atakujące i niszczące rośliny strączkowe.

Mszyce rozmnażają się błyskawicznie. Latem za pomocą dzieworództwa, jesienią natomiast samice składają jaja, dzięki którym gatunek może przetrwać i po zimie odradza się na nowo. Jaja są bowiem bardzo odporne na niskie temperatury, dzięki czemu na wiosnę wykluwa się około szesnastu pokoleń nowych mszyc. 
Szkody jakie wywołują mszyce na roślinach, to między innymi ich osłabienie przez stałe nakłuwanie roślin, przenoszenie infekcji wirusowych, co przyczynia się do całkowitego zniszczenia zaatakowanych roślin. Odchody mszyc pozostawiają na częściach roślin spadź, która jest pożywieniem dla mrówek, pszczół oraz os i sprzyja rozwojowi niektórych gatunków grzybów, zwanych potocznie sadzakami. 

Przeciwko mszycom mamy zarówno domowe sposoby, takie jak roztwór z płynu do mycia naczyń z wodą, oraz specjalistyczne środki owadobójcze, jednym z nich jest Promanal. Na wiosnę stosujemy środki ochronne i zapobiegawcze na mszyce, do których nalezą Pirimor, Talstar oraz Fastac, które mają zastosowanie do roślin ogrodowych oraz tarasowych. Najlepszą porą na spryskiwanie roślin jest wczesny poranek, bądź późne popołudnie, kiedy słońce już zacznie zachodzić. 
Ważne jest dokładne spryskiwanie roślin, czyli zarówno wierzchniej jak i dolnej strony, bowiem mszyce najbardziej lubią chować się na spodnich stronach liści. W przypadku, gdy nie chcemy stosować środków chemicznych, rośliny należy regularnie spryskiwać strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem, oczywiście dostosowanym do wytrzymałości danej rośliny, aby jej nie uszkodzić.
http://ogrodopolis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz