wtorek, 1 marca 2011

Po co bielić pnie drzew ?

Po co bielić pnie drzew ?
SPIS TREŚCI
Po co bielić pnie drzew ?
Strona 2
Jak wiadomo kolor biały odbija promienie słoneczne, natomiast kolory ciemne pochłaniają duże ilości ciepła. To dlatego bielony pień drzewa odbija promienie słoneczne, a nieobielony silnie się nagrzewa, co może być bardzo groźne dla drzewa.Bielenie pni drzew zapobiega powstawaniu ran zgorzelinowych, których przyczyną jest silne nagrzewanie pni w końcu zimy przez promienie słoneczne. Rany takie powstają najczęściej od strony południowo-zachodniej na pniach drzew owocowych takich jak jabłonie, grusze, czereśnie, śliwy, wiśnie. Nagrzewanie pnia drzewa przez promienie słoneczne powoduje odhartowanie tkanek i pobudzenie wzrostu. W nocy, kiedy temperatura spada poniżej zera, tkanki nagrzane w ciągu dnia przemarzają.

Czym zabezpieczać pnie drzewek? 

Najlepszym sposobem aby do tego nie dopuścić jest bielenie pni drzew wapnem lub owinięcie  pnia drzewagrubym białym papierem. Do bielenia musimy przygotować gruby pędzel oraz mleko wapienne. W tym celu rozpuszczamy 2 kg wapna palonego w 10 litrach wody z dodatkiem gliny lub krochmalu z mąki. Dodatek gliny czy krochmalu zapobiegnie zmywaniu wapna przez opady deszczu czy śniegu.
Jeżeli pnie owiniemy papierem zabezpieczy to dodatkowo drzewka na wiosnę przed zającami i dzikimi królikami.
Najbardziej potrzebne są te zabiegi drzewom wysokopiennym, ale również stosujmy bielenie  na drzewkach półpiennych i niskopiennych.

Kiedy bielić? 

Często niestety bielenie wykonujemy w ogrodach zbyt późno. Bielenie drzew w marcu czy kwietniu mija się z celem i jest stratą zarówno czasu jak i pieniędzy. Rany zgorzelinowe powstają najczęściej w lutym, rzadziej na początku marca, dlatego należy stosować te zabiegi nie później niż w styczniu. Styczeń jest w Polsce najczęściej mroźny, dlatego najlepszą porą jest druga połowa grudnia. Jeżeli zauważymy, że opady zmyły ochronę wówczas powtarzamy bielenie w styczniu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz