wtorek, 1 marca 2011

Sadzimy rośliny

Sadzimy rośliny
SPIS TREŚCI
Sadzimy rośliny
Strona 2
Decydując się na konkretne rośliny w naszym ogrodzie musimy brać pod uwagę nie tylko nasze upodobania, ale również warunki uprawy - żyzność i wilgotność gleby, nasłonecznienie i temperaturę panująca w ogrodzie.

Sadzenie roślin
To przede wszystkim będzie decydowało o wyglądzie naszego ogrodu. Rośliny odpowiednio dobrane do warunków siedliskowych odwdzięczą się nam pięknym i bujnym wzrostem.Ważna jest również funkcja jaka będą pełniły rośliny - zasłona, dekoracja czy ochrona przed wiatrem. Rośliny możemy posadzić na trzy sposoby:

 Sadzenie blokami

Wzajemne przenikanie

 Naturalna mieszanka

Rośliny sadzimy dużymi blokami, aby uzyskać efekt struktury. Starannie dobieramy formy i barwy

Kępy roślin wzajemnie przenikają się.

Taki efekt uzyskamy sadząc gęsto rośliny. Pomiędzy kępami niższych sadzimy rośliny wysokie.


Najprostszym sposobem jest sadzenie roślin na dużych powierzchniach. Uzyskujemy takim nasadzeniem mocny akcent, który pasuje wizualnie do wszystkich wzorów i kształtów projektu. Jest to najlepszy sposób sadzenia roślin w ogrodach tradycyjnych na planie regularnym.
Wzajemne przenikanie się kęp roślin wprowadza do ogrodu wrażenie swobody. Takie nasadzenia idealnie pasują na obwódki rabat kwiatowych.
Nasadzenia naturalne mogą mieć różną wielkość. Ważnym elementem jest jednak  umiejętne poskramianie  zbytnio rozrastających  się roślin i umiejętne nasadzenia, aby uniknąć efektu bałaganu. Możemy podkreślić spójność kompozycji sadząc te same gatunki w różnych miejscach ogrodu oraz umiejętnie dobierzmy proporcje roślin zrzucających liście na zimę i zimozielonych.

Rady praktyczne

1. Sadzimy rośliny gęściej niż w podręcznikach ogrodniczych, tym sposobem ogród szybciej nabierze pożądanego kształtu.
2. Sprawdzajmy wymagania roślin - zbyt wymagające rośliny na danym stanowisku mogą nas szybko zniechęcić do pielęgnacji.
3. Jeżeli zdecydowaliśmy się na konkretne rośliny zwracajmy uwagę na pokrój, barwę i fakturę liści - to one decydują o wyglądzie rośliny przez cały rok - kwiaty żyją bardzo krótko.
4. Ważnym elementem jest również zdolność liści do odbijania światła. Matowe liście roślin zimozielonych czy rododendronów będą sprawiać, że ogród będzie wyglądał ponuro i monotonnie. Dobrze jest grupować takie rośliny z krzewami o ładnych, błyszczących liściach, czy też roślinami o oryginalnej barwie.
5.Rośliny o podobnych odcieniach, które się wzajemnie przenikają tworzą spokojną, naturalną atmosferę. Jeżeli chcemy zwrócić kogoś uwagę na konkretne miejsce połączmy kontrastujące ze sobą rośliny - o różnych barwach, wielkości czy kształcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz